Ako si vybrať správny matrac

23. 07. 2020

Myslím, že budete so mnou súhlasiť, ak poviem, že výber správneho matraca, je náročný a aj trochu zdĺhavý proces. Ako si vybrať ten správny matrac? Aké kritéria musí matrac spĺňať?

V tomto článku nájdete odpovede na to, čo je pri hľadaní matraca dôležité a na čo si treba dať pozor.

               Produkt si môžete zakúpiť tu.

Prečítajte si aj: Ako správny matrac ovplyvní kvalitu vášho spánku 


Tipy, ktoré vám pomôžu vybrať správny matrac

Aby ste našli odpoveď na to, ako si vybrať správny matrac, si skúste zodpovedať nasledujúce otázky:

  • Ako dlho chcem, aby mi matrac slúžil?

  • Aký je môj budget?

  • Aký chcem matrac, čo sa typu a materiálu týka?

  • V akej polohe zvyknem spať?

  • Ako moja váha určuje to, ktorý matrac je pre mňa ideálny?


Krok. č. 1 – aká je priemerná životnosť matraca?

Ak túžite po zdravom spánku, správny matrac je jeden z atribútov, ktorý sa oň postarajú. Nový matrac spravidla potrebujeme po 7-8 rokoch, samozrejme, záleží to aj na kvalite a materiáli, z ktorého je matrac vyrobený. Priemerná životnosť matraca v rokoch podľa materiálu a typu je nasledovná:


Krok. č. 2 – aký je môj rozpočet?

Myslíte na to, že kúpa matracu je dlhodobá investícia. Ak kupujete matrac na každodenné používanie, rozhodne sa do správnej voľby oplatí investovať. Avšak, vyššia cena nemusí nutne znamenať vyššiu kvalitu. Nedajte sa zmiasť. Nastavte si rozpočet podľa vašich preferencií a možností, poraďte sa s odborníkom na predajni a určite nájdete matrac, ktorý bude pre vás ako stvorený.


Krok. č. 3 – výber správneho typu a materiálu

Je zrejmé, že každý z nás si kúpi matrac podľa svojich osobných preferencií. V tejto časti vám priblížime, z akých materiálov sú matrace najčastejšie vyrobené. Poznáme:

  • Penové matrace

  • Pružinové matrace

  • Latexové matrace

  • Kombinované matrace

         Produkt si môžete zakúpiť tu.

Typy matracov

Prečo sa penové matrace stali tak populárnymi? Je to preto, lebo poskytujú vynikajúce pohodlie a podporu pre celé telo. Každý, kto zatlačí ruku do tohto materiálu, okamžite pochopí jeho príťažlivosť. Avšak, tento typ matracov udržuje teplo, preto ak preferujete chladnejší nočný spánok, tento typ matracov nie je pre vás.

Pružinové matrace radíme azda medzi najtradičnejšie formy matracov. Medzi hlavné výhody patrí ich dlhá životnosť. Ďalšou výhodou pružinových matracov je to, že priestor medzi pružinami umožňuje väčšiu cirkuláciu vzduchu. Táto ventilácia pomáha udržiavať nízku teplotu a vytvára tak lepšie prostredie pre kvalitný nočný spánok.

Latexové matrace sú známe svojim fantastickým chladením a pohodlím. Latex má dobrú odrazivosť a schopnosť reagovať. Najväčšou výhodou latexových matracov sú ich prirodzené antimikrobiálne vlastnosti. Latexové matrace sú vzdušné, taktiež sú známe dlhou životnosťou. 

Viac sa o všetkých tipoch v matracoch, ich výhodách a nevýhodách, dočítate v našom e-booku „Ako si vybrať správny matrac.“ Stiahnuť si ho môžete tu.

Krok. č. 4 – ako poloha, v ktorej spíme, ovplyvňuje to, aký matrac potrebujeme

Každý z nás preferuje spánok v inej polohe. Nezáleží na tom, či spíte na boku, na bruchu alebo na chrbte, avšak, ak poznáte svoju obľúbenú spiacu polohu, rozhodne sa vám správny matrac bude vyberať ľahšie. Sadnite si a popremýšľajte, aká je vaša obľúbená poloha na spanie, pretože to určuje ideálnu tvrdosť/mäkkosť vášho nového matraca. Ideálnu tvrdosť/mäkkosť matracov môžete vidieť na obrázku nižšie.